Zapalovač jako droga

O škodlivosti drog se děti učí už od malička. I přesto se mladiství často hloupě vystavují smrtelnému riziku hazardem s těmito látkami. Prevence proto není nikdy dost.

21. 4. 2015 Víte, že...

Bez popisku

Každý školák zná zapalovače, propan-butanové lahve a hořáky, ale jen málokoho by napadlo, že je možné je použít i jinak, než k čemu jsou určené. Ve směsi, která se pro tyto účely prodává, jsou kromě propanu a butanu i další uhlovodíky – propen, buten, butadien, malé množství methanu, ethanu a jiné. Všechny tyto plyny působí dusivěnarkoticky. A přesně toto sebedestruktivní jedince láká.

V sociálně slabších vrstvách, především u mladých lidí, se rozšířila inhalace propan-butanu ze zapalovačů. V internetových diskuzích přirovnávají účinek této směsi k účinkům LSD. Vzhledem k tomu, že plyny jsou ve vyšších koncentracích dusivé, mohou někteří zaplatit za výlet do neprobádaných končin tím nejcennějším. Odstrašující je příklad patnáctiletého chlapce Martina z Czestochowie, který zemřel na školním hřišti. Z výsledku pitvy bylo potvrzeno, že v těle chlapce byl přítomen propan-butan. Následovala úmrtí dvou polských chlapců, pitva opět prokázala přítomnost propan-butanu.

Řešení bohužel neexistuje, prodej zapalovačů bude sotva zakázán. Přesto bychom tě chtěli od podobných experimentů odradit. Doufáme, že se i nadále se budeš s propan-butanem setkávat jen při vaření a na stránkách učebnic. 

Zdroje:

 

  1. PATOČKA, Jiří. Smrt následkem inhalace propan-butanu. Toxicology [online]. roč. 2006 [cit. 2014-11-20]. Dostupné z: http://www.toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=35.
  2. Envato elements. Lighter. Dostupné z: https://elements.envato.com/lighter-TCD74ZJ

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info