Nezničitelné plasty
Štve tě, že běžné plasty toho moc nevydrží a jejich oprava vteřinovým lepidlem je jen krátkodobým řešením? Pak tě nový objev určitě potěší.
Věříš, že mohou mít mrtví nad hlavou svatozář jako odměnu za jejich dobré skutky? Jeden podobný případ se vyskytl v minulém století, vysvětlení však bylo mnohem prozaičtější.
Navečer, na svátek Dušiček roku 1904, dostala četnická stanice v Tuchoměřicích zprávu o úmrtí 25leté Anny Doležalové. Strážmistři se ihned odebrali na místo události a nestačili se divit.
Zemřelá byla oblečena do bílých svatebních šatů se závojem. V přítmí místnosti tvář zemřelé jako by vyzařovala nějaké vnitřní světlo připomínající svatozář, která bývala na obrazech mrtvých. Žena byla pohledná a v obci oblíbená. Byla sirotek, oba její rodiče zemřeli na tuberkulózu a ona sama se o zděděný majetek obětavě dělila s potřebnými. Řada lidí, kterým pomohla, ji nazývala andělem, proto si zář kolem hlavy zemřelé vysvětlili místní jako nadpozemský úkaz a důkaz její obětavosti.
U místních vypukla velká vlna nevole, když se rozhodlo, že zemřelou budou pitvat. Za Aničku se přimlouval i pan farář, ale úředníci byli neúprosní.
Lékaři provádějící ohledání na těle zemřelé neshledali žádné známky násilí. Podle sousedů zemřelá nikdy nechuravěla, na nic si nestěžovala ani nebylo zjištěno, že v poslední době utrpěla nějaký úraz.
Veřejně se mluvilo o tuberkulóze, ale žádné z příznaků se u a Aničky nevyskytovaly.
Teprve při pitvě se zjistilo, že zesnulá byla ve třetím měsíci těhotenství. Jelikož nezvyklá barva mrtvoly nasvědčovala otravě fosforem, odebrali jí krev, kterou poslali na chemické vyšetření. Zjistilo se, že se Anička bála poskvrnění své pověsti, a proto se otrávila bílým fosforem, který seškrábala ze zápalek.
Myslíš, že by se dneska mohla otrávit stejným způsobem?
Zdroje:
Obr. 1: Staré zápalky obsahující bílý fosfor