Nezničitelné plasty
Štve tě, že běžné plasty toho moc nevydrží a jejich oprava vteřinovým lepidlem je jen krátkodobým řešením? Pak tě nový objev určitě potěší.
Dokážeš si hodovou zábavu představit bez vína? My také ne. Čím vším si tedy hroznové víno musí projít, abychom si mohli na oslavě přiťuknout?
Víno je považováno za jeden z nejelegantnějších alkoholických nápojů. Víno se vyrábí z vinné révy lisováním a kvašením. Mezi největší vinařské velmoci patří Francie, Španělsko a Itálie. Ale ani Česká republika se nenechá zahanbit, a vyprodukuje ročně asi 650 tisíc hektolitrů vína, dalších 1773 tisíc hektolitrů vína je k nám dovezeno ze zahraničních vinařských oblastí. A statistika mluví jasně – každý Čech vypije průměrně 19 l vína ročně.
K největším vinařským oblastem v ČR patří Podoblast Velkopavlovická, Mikulovská, Slovácká, Znojemská a Oblast Čechy (především Mělnicko a Litoměřicko). Nejpěstovanější odrůdou vína u nás v ČR je Veltínské zelené, Svatovavřinecké a Müller Thurgau. Tyto odrůdy jsou dobře odolné proti mrazu, a proto je lze u nás pěstovat. Dle barvy můžeme vína rozdělit na červené, růžové a bílé. Na českých vinicích jsou asi ze 70 % zastoupeny odrůdy bílého vína.
Když víno na vinici dozraje, hrozny se sesbírají a následně odzrní, čímž vzniká tzv. rmut. Takto připravený rmut se lisuje a poté se nechá prokvášet asi 30 dní při teplotě 29 °C. Při kvašení se ze slupek bobulí uvolňují do vína třísloviny a barviva, které dávají vínu lahodnou chuť. Při tomto biochemickém procesu se cukr obsažený v hroznech mění na alkohol a oxid uhličitý (uniká ven). Tento přirozený proces ustává, když se zásoby cukru vyčerpají nebo když koncentrace alkoholu dosáhne hranice, která je pro kvasinky toxická. Na závěr probíhá čiření vína, filtrace a lahvování.
Zdroje: