Nezničitelné plasty
Štve tě, že běžné plasty toho moc nevydrží a jejich oprava vteřinovým lepidlem je jen krátkodobým řešením? Pak tě nový objev určitě potěší.
Smrtící injekci připravuje chemik. Lékař trestu ani nepřihlíží, jen konstatuje smrt. Jak a kde se poprava dodnes provádí?
Poprava je nejobávanějším trestem zločinců. Poprava, trest smrti, neboli hrdelní právo je známo již od středověku. Dříve se hrdelním právem trestalo po celém světě, a nebylo to ani trochu humánní. Používalo se například upálení zaživa, setnutí hlavy katem, týrání kamenováním a jiné hrůzné tresty.
Dnes se trest smrti používá jen v některých amerických, afrických a asijských státech, například v USA, Mexiku či Japonsku. V Evropě se trest smrti nepoužívá a největší zločinci jsou odsouzeni k doživotnímu vězení. Nejvíce využívá trest smrti stát Texas, kde za posledních 30 let bylo popraveno skoro 500 lidí, poslední tři popravy proběhly letos v srpnu a další jsou naplánovány.
Většinou se k popravě smrtící injekcí používá tzv. třísložková (barbiturátová) injekce. Odsouzenému připoutanému na speciálním lůžku podá odborný pracovník přímo do žíly první injekci s thiopentalem sodným, po němž během 10 až 15 sekund odsouzený usíná. Poté následuje druhá injekce obsahující pankuronium bromid, která způsobí ochabnutí dýchacích svalů, dojde k zástavě dýchání. Hned poté následuje injekce s chloridem draselným, který zastavuje činnost srdce. Teprve poté přichází lékař a konstatuje smrt. Samotnou popravu však lékař neprovádí, protože etická komise zakazuje lékařům zabít. Celý proces popravy trvá asi 4 minuty.
V Texasu přešli letos poprvé k novému složení smrtících injekcí. Místo třísložkové injekce se používá jednosložková injekce, která obsahuje anestetikum pentobarbital sodný. V USA se nadále používá koktejl chemických látek ve třísložkovém podání.
Zdroje: