Nezničitelné plasty
Štve tě, že běžné plasty toho moc nevydrží a jejich oprava vteřinovým lepidlem je jen krátkodobým řešením? Pak tě nový objev určitě potěší.
Arzen je přezdíván Králem jedů. Na světě však žijí civilizace, kde bys s pokusem o otravu arsenem nepochodil. Zajímá tě, kde přebývají takto výjimeční lidé? Pak si kup letenku do Jižní Ameriky, zabal kufry a vyrážíme!
Abychom byli zcela přesní, samotný arsen našemu tělu neškodí, vadit začne až v momentě, kdy se začne přeměňovat, neboli metabolizovat, na oxid arsenitý. Ten vyvolá v jedinci, který jej pozřel, zvracení, průjmy, svalové křeče, ochrnutí, a nakonec může způsobit zástavu srdce. Přesto existují lidé, u kterých by traviči nepochodili. Žijí v Andách, kde denně pijí vodu bohatou na arsen, a přesto dosud nevymřeli. Nechápeš, jak je to možné?
Arsen ve vodě není u těchto vesničanů žádnou novinkou. Může za to přirozený výskyt tohoto prvku ve skalním podloží a také důlní činnost, která v těchto místech začala už v předkoloniálním období. Vysokou hladinu arsenu vědci naměřili i ve vlasech a vnitřních orgánech 7000 let starých mumií ze severní Chile. Za tuto dobu si stihli lidé v Andách na tento jedovatý prvek zvyknout a přizpůsobit mu svůj metabolizmus. To znamená, že arsen rychleji opouští tělo, je pro něj méně jedovatý a nehromadí se v tkáních.
V nejnovější studii vědci porovnávali geny vesničanů z argentinských And, kteří po generace pijí vodu s vysokým obsahem arsenu, s geny peruánských mesticů a domorodců z Kolumbie a Mexika. U více než dvou třetin (68.7%) argentinských vesničanů objevili variantu genu AS3MT, která urychluje metabolismus arsenu. U lidí z ostatních oblastí se její výskyt pohyboval mezi 50,5 a 14,3 %. Jak vidíš, příroda a genetika si poradí i s arsenem.
Zdroje:
Obr. 1: Arsen