Nezničitelné plasty
Štve tě, že běžné plasty toho moc nevydrží a jejich oprava vteřinovým lepidlem je jen krátkodobým řešením? Pak tě nový objev určitě potěší.
Praskly ti brýle, nebo ti na parkovišti u supermarketu někdo poškrábal lak na autě. Takové věci dokáží pěkně zkazit den. Pokud jsi však alespoň trochu chemik, pak tato nemilá skutečnost jistě povede k závratné myšlence samoopravovacích plastů, stejně jako v případě švýcarsko-amerického týmu vědců.
Každého z nás už určitě někdy pořádně rozzuřil poškozený lak na autě, škrábance na displeji mobilu, brýlích nebo hodinkách. Tým švýcarských a amerických vědců nám slibuje revoluční řešení, díky kterému prý na podobné nepříjemnosti rychle zapomeneme. Podařilo se jim totiž vyrobit plast, který se dokáže sám opravit.
Připomínají vám předešlé řádky sci-fi? Nikoliv, nově vzniklé plasty mají 25 krát menší molekuly než ty, které známe ze současnosti, a jsou mezi sebou spojeny kovovými ionty. Skládají se z malých řetězců, které drží pohromadě a spojují se do mnohem větších řetězců. Tyto molekuly se vlivem světla rozkládají, což je podstatou jejich „zázračných“ vlastností. Po ohřátí ultrafialovým světlem na teplotu kolem 200 °C se tyto molekuly od sebe oddělí, hmota se zkapalní a vyplní se praskliny a škrábance. Když se plast ochladí, molekuly se znovu spojí a po škrábanci nezbude ani stopa. Pokud si myslíte, že je tento proces časově náročný, pletete se, nezabere víc než minutu.
S běžnými slunečními paprsky si ale nevystačíte, budete potřebovat speciální UV lampu podobnou těm, které dnes používají zubaři ve svých ordinacích.
V současnosti vědci zkoumají, jak daleko dokáže ultrafialové světlo proniknout, aby zacelilo případné poškození. Vyvíjejí i další druhy plastů s jedinečnými vlastnostmi, například supravodivé, které na rozdíl od těch současných povedou elektrický proud.
Podle všeho to vypadá, že plasty mají před sebou slibnou budoucnost a nerudným motoristům brzy ubudou vrásky na čele.
Zdroje: