Paintballová kulička

Máš někdy chuť si zážitky z počítačových her vyzkoušet na vlastní kůži? Trocha pohybu by tě nezabila? Potom je paintball tím pravým sportem pro tebe. Jen si dej pozor, kulička umí i po opláchnutí barvy z oblečení zanechat pěkně barevné modřiny na kůži.

17. 9. 2013 Víte, že...

Bez popisku

První zmínky o hře paintball se objevují v Austrálii a v Americe v 70. letech 20. století. V té době ale paintball nebyl sportem, ale jen hrou venkovanů. Paintballové kuličky se používaly do vzduchových pistolí ke značkování například dobytčích stád.

Tyto kuličky byly plněné nejedlými olejovými barvami, skořápka byla ze skleněné drti. Střelba z těchto zbraní byla člověku nebezpečná. Později se začaly vyrábět bezpečnější kuličky – náplň tvořila zdraví neškodná a vodou omyvatelná tekutina, sklo nahradila želatina. Také došlo k úpravě zbraní na plynové, aby se co nejvíce podobaly skutečným. V roce 1981 se ve státě New Hampshire v USA uskutečnil první oficiální turnaj v paintballu a dále se tento sport rozšiřoval do světa.

Největším výrobcem paintballových kuliček je Procaps, majitel značky DraXxus, která je považována za nejkvalitnější. Kulička musí být dokonale kulatá a vyvážená, aby při letu držela správnou trajektorii. Rovněž musí být odolná proti tlaku v hlavni zbraně, ale při sebemenším kontaktu s jiným tělesem musí okamžitě prasknout a označkovat ho. Rychlé stárnutí a reakce na klimatické změny je nepřípustná. Výrobce uvádí, že náboje jsou kulaté tenkostěnné želatinové kapsle s barevnou tekutinou uvnitř. Náplň je netoxická, neleptavá, vodou rozpustná a biologicky nezávadná. Ale je tomu opravdu tak?

Skořápka kuličky se vyrábí z potravinářské želatiny a je naplněna polyethylenglykolem obarveným netoxickým přírodním či potravinářským barvivem na vodní bázi. Polyethylenglykol je komerčně významný polyether, který se využívá v kosmetice, biomedicíně i farmaceutice. Vyrábí se polymerizací etylenglykolu, který vzniká z ethylenu přes etylenoxid. Právě ethylen je základním produktem ropy i zemního plynu a vyrábí se například v Unipetrolu.

Paintballové kuličce je velmi podobná tzv. pepřová kulička. Její skořápka je z pevnějšího plastu a je plněná silně pálivou látkou na bázi kapsaicinu (jako v pepřovém spreji). Tyto kuličky využívají zásahové jednotky k omráčení nepřítele. Jejich zbraně jsou silnější a kuličky tak působí velkou bolest. Tak při hře pozor kuličky.

Zdroje:

  1. http://www.ceskachemie.cz/svet-chemie/popularni-chemie/zajimavosti-ze-sveta-chemie/zazij-chemii-tajemstvi-paintballove-kulicky#.UhkK-UPDRwg
  2. http://www.militarygames.cz/kulicky-draxxus-1
  3. http://www.paintballalligator.cz/opaint.php
  4. Envato elements. Paintball players shoots with guns from shelter. Dostupné z: https://elements.envato.com/paintball-players-shoots-with-guns-from-shelter-B2KDCWJ
  5. Makkonen. Paintballs green.jpg. http://en.wikipedia.org/wiki/File:Paintballs_green.jpg. Tento obrázek je publikován jako volné dílo
Bez popisku

Obr. 1: Paintballová zelená kulička


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info