Nezničitelné plasty
Štve tě, že běžné plasty toho moc nevydrží a jejich oprava vteřinovým lepidlem je jen krátkodobým řešením? Pak tě nový objev určitě potěší.
Snad všichni zaznamenali boom elektronických cigaret, které mají být příjemnější a zdravější alternativou těch klasických. Poslední výzkumy ale ukazují, že s jejich nezávadností to tak jednoznačné nebude. O testech nezávadnosti elektronických cigaret, které byly prováděny na myších, se dočteš níže.
Elektronické cigarety byly uvedeny na trh v roce 2007 jako „voňavá a neškodlivá“ náhrada klasických cigaret, o jejichž škodlivosti už věděly i děti ve školce. Od té doby se jejich výroba proměnila v odvětví s miliardovým ročním obratem hlavně díky tomu, že se podařilo přesvědčit zákazníky o jejich nezávadnosti.
V poslední době se ale ukazuje, že tak úplně bez hříchu nejsou. Studie provedená na Institutu Johns Hopkána Bloomberg School of Public Health dokázala, že myši vystavené kouři z e-cigarety mají slabší imunitu a mnohem častěji podléhají onemocnění dýchacích cest.
Na začátku testování byly myšky rozděleny do dvou skupin. Jedna skupina myšek vdechovala páru s nikotinem v množství odpovídající denní spotřebě průměrného kuřáka elektronických cigaret. Druhá skupina myšek byla kontrolní – dýchala čerstvý vzduch. Nakonec byly obě skupiny rozděleny do dalších tří skupin. První z nich vystavili vědci žloutence typu A, druhou skupinu bakterii Streptococcus pneumonie, která působí respirační onemocnění, třetí skupinou byly ty nejšťastnější myšky, které zůstaly v čistém prostředí. Zjistilo se, že „myši kuřačky“ měly mnohem prudší průběh onemocnění, některé dokonce uhynuly. Testováním vědci dokázali, že používání elektronické cigarety značně oslabuje imunitní systém.
Ačkoliv e-cigarety obsahují méně toxických látek, najdeme v nich mimo jiné volné radikály, které mohou nepříznivě ovlivnit DNA a způsobit rakovinu. Nejlepší a nejzdravější cigaretou tak zůstává ta nevykouřená.
Zdroje: