Nezničitelné plasty
Štve tě, že běžné plasty toho moc nevydrží a jejich oprava vteřinovým lepidlem je jen krátkodobým řešením? Pak tě nový objev určitě potěší.
Venku už je zase příjemně teplo a počasí láká na grilovačku s přáteli. Než si ale oblečeš grilovací zástěru, přečti si, čemu je vhodné se během přípravy lahodných pokrmů vyhnout a během setkání můžeš dovzdělat i své blízké.
Grilování je tepelná úprava stravy při vysoké teplotě a krátké době. Jedním z nejvýznamnějších dějů, které při grilování probíhají, je Maillardova reakce, což je soubor reakcí redukujících cukrů s aminosloučeninami, především aminokyselinami z bílkovin, které obsahuje téměř každé jídlo. To, že ti maso během grilování zhnědne a rohlík má zlatavou kůrku, je přičítáno vzniku hnědých pigmentů – melanoidinů, což jsou právě produkty Maillardovy reakce. Ty dodávají připravovaným pokrmům charakteristickou vůni, chuť a zbarvení.
Během grilování však vznikají i látky, které tvému zdraví rozhodně neprospějí. Jedná se o heterocyklické aminy, které jsou rakovinotvorné a mutagenní. Když griluješ, setkáš se s nimi nejen na povrchu grilované potraviny, ale i na rozpáleném grilu, na který odkapává šťáva z masa. Vzniklé aminy pak stoupají spolu s teplým vzduchem a setkávají se s pochoutkou, na kterou už se ti sbíhají sliny.
Naštěstí všechno není tak černé a i grilování může proběhnout správně, pokud dodržíš některé zásady. Teplota grilu by neměla přesáhnout 300 °C, což je hranice, kdy nebezpečné aminy začínají vznikat ve velkém. Dále bys měl zamezit přímému kontaktu masa s plamenem a se zplodinami vznikajícími spalováním odkapávajícího tuku. Tady pomůže alobal, grilovací misky, nebo ještě lépe použití grilu s nepřímým ohřevem. Zjistilo se, že ke snížení obsahu heterocyklických aminů velmi pomůže mikrovlnná trouba. Krátké zahřátí masa před vlastní tepelnou úpravou, prý snižuje hladinu nebezpečných aminů až o neuvěřitelných 90 %. Pomoci ti můžou i marinády - například marinováním masa směsí cukru, olivového oleje, octa, česneku, hořčice, citrónové šťávy a soli se po grilování snížil obsah nebezpečných aminů o více než 90 %. Ideální je pochoutku posypat kořením jako tymián, majoránka, šalvěj a kurkuma. Tato koření figurují jako zpomalovače mutagenních reakcí. Takže dobrou a hlavně zdravou chuť!
Zdroje: