Drahé kovy

Drahé kovy je skupina kovů, mezi které patří zlato, stříbro, platina, palladium a rhodium. Jsou to kovy, jejichž výskyt je v zemské kůře vzácný, proto jsou také velmi drahé.

3. 3. 2015 Chemie jasně

Bez popisku

Mezi další charakteristické vlastnosti těchto kovů patří velmi vysoká hmotnost, mechanická odolnost a elektrická vodivost. Hlavní využití těchto kovů je tedy v elektrotechnice, zdravotnictví, klenotnictví a v obchodu. Dnes se již neobchoduje se zlatými mincemi, ale se zlatými ingoty, které mají přesně stanovenou hmotnost kovu. Také banky a státy mají některé své peníze uloženy v podobě zlatých cihliček.

Bez popisku

Obr. 1: Zlatá medaile

Cena drahých kovů je proměnlivá a záleží na kurzu světových měn. Ne vždy tedy za stejnou zlatou cihličku zaplatíte stejné peníze. Ceny drahých kovů ze dne 29. 8. 2014 jsou uvedeny v tabulce.

Drahý kov Cena v Kč za 1 gram kovu
Zlato 875,47
Stříbro 13,38
Platina 964,91
Palladium 606,46
Rhodium 847,01

S drahými kovy souvisí pojem ryzost. Ryzost je číslo, které udává poměr drahého kovu ve slitině. Jednotkou ryzosti je karát, zkráceně kt. Jeden karát odpovídá 1/24. Znamená to, že při výrobě slitiny byl použit jeden hmotnostní díl drahého kovu a dalších 23 stejně těžkých dílů jiného kovu. Čistý drahý kov má tedy 24 karátů.

V České republice je zákonem stanovena povinnost označovat ozdobné předměty a šperky z drahých kovů tzv. puncem. Je to malá značka složená z čísel, která označují použitý kov a také jeho kvalitu (ryzost). Ve šperkařství se nejčastěji používá 14 karátové zlato, které má punc 585, a stříbro o ryzosti 22,2 s puncem 925.

A k čemu jsou slitiny drahých kovů dobré? Jejich velkou výhodou je, že na výrobu předmětů není potřeba takové množství drahého kovu, což se projevuje na ceně. Díky přimíchání jiného kovu můžeme změnit vlastnosti drahého kovu, jako je barva, tvrdost a další. Toho se využívá například pro výrobu bílého (přidání zinku, niklu a palladia) a červeného (přidání mědi) zlata.

Bez popisku

Obr. 2: Slitiny zlata

Vlastnosti

Pokud bychom srovnali vlastnosti drahých kovů, zjistili bychom spoustu zajímavých informací. Odlišnosti drahých kovů jsou vidět na první pohled, protože každý má trochu jinou barvu. Zlato je žluté, stříbro je šedé a na vzduchu postupně černá, platina, rhodium a palladium mají lesklou šedobílou barvu.

Pokud bychom zkusili porovnat tvrdost těchto kovů v jejich 24 karátové čistotě, byli bychom také překvapeni. Zlato je měkké, proto když v dřívějších dobách chtěl někdo poznat, zda je mince opravdu zlatá, zkusil do ní kousnout. Pokud na minci zůstaly otisky jeho zubů, měl jistotu, že mince je zlatá. Stříbro je také měkké, ale méně než zlato. Dále je v řadě podle rostoucí tvrdosti platina, palladium a rhodium, které je velmi tvrdé.

Jak je to s váhou? Pokud bychom měli od každého kovu vyrobenou krychličku se stranou 1 cm, dostali bychom tyto hmotnosti: stříbrná krychlička 10,49 g, palladiová 12,02 g, rhodiová 12,41 g, zlatá 19,3 g, platinová 21,45 g.

Všechny drahé kovy se získávají těžbou ze zemské kůry, protože je bohužel neumíme vyrobit. Nejvzácnější výskyt v zemské kůře má platina a hned za ní zlato. Nejrozšířenější z drahých kovů je stříbro. Dříve se zlato získávalo rýžováním, což bylo možné díky jeho velké hmotnosti. Písek se odplavil a zlato zůstalo na dně rýžovací nádoby. Dnes už zlata na zemském povrchu není tolik, aby bylo rýžování možné, a jeho spotřeba je veliká. Musí se tedy těžit z větších hloubek. Státy produkující nejvíce zlata jsou Čína, Austrálie, USA a Rusko.

Bez popisku

Obr. 3: Platinový nuget nalezený v Rusku

Využití drahých kovů

Drahý kov

Využití

Zlato

Slitiny používané v zubním lékařství, televize, počítače, měna státu, šperky, pozlacení předmětů.

Stříbro

Slitiny používané v zubním lékařství, CD, DVD, zrcadla, fotografický průmysl, šperky, baterie.

Platina

Slitiny používané v zubním lékařství, katalyzátor při chemických syntézách, katalyzátory aut pro odstranění výfukových plynů, šperky, chirurgické nástroje, chemické nádobí, léky.

Palladium

Šperky, výroba bílého zlata, katalyzátory, slitiny používané v zubním lékařství.

Rhodium

Šperky, termočlánky, chemicky a teplotně odolná průmyslová výrobní zařízení, sklářství, slitiny, chemické nádobí, pokovování předmětů.

Literatura

  1. Valérie75. Medaille-Linnaeus.jpg. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Medaille-Linnaeus.jpg. Tento obrázek je publikován pod licencí Public domain.
  2. https://www.vantura.cz/ryzost-zlata-zlute-cervene-bile-zlato
  3. Alchemist-hp. Platinum-nugget.jpg. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Platinum-nugget.jpg. Tento obrázek je publikován pod licencí Creative Commons.
  4. http://cs.wikipedia.org/wiki/Drah%C3%BD_kov
  5. http://cs.wikipedia.org/wiki/Ryzost
  6. http://www.ekonomikon.cz/zbozi/drahe-kovy
  7. http://www.zlate-mince.cz/Zlato.htm
  8. http://www.kitco.cz/rubriky/drahe-kovy/

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info