Vlastní laboratoř v telefonu

Pokud ve škole nemáte vhodné chemikálie nebo jsou žáci na distanční výuce, nevadí! I přes to si mohou vyzkoušet, jak spolu budou různé látky reagovat. Stačí k tomu využít moderní technologie.

15. 11. 2020 Veronika Scholzová ChemSurfing

Bez popisku

První mobilní aplikací je aplikace BEAKER. Po tom, co si ji otevřete, stane se váš telefon kádinkou, do které můžete z nabídky přidávat různé chemikálie a sledovat, zda spolu reagují. Animované reakce poměrně dobře kopírují průběhy skutečných reakcí. Navíc při nich aplikace vygeneruje vyčíslené rovnice. V neplacené verzi můžete obsah kádinky zahřát, případně se pokusit chemikálie zapálit.

Bez popisku

Obr. 1: Ukázka aplikace BEAKER - chemikálie

V placené verzi máte další možnosti ovlivňování reakcí jako je např. filtrování nebo chlazení. Doporučuji však učitelům, aby si reakce v aplikaci nejprve sami vyzkoušeli, může se stát, že některé z nich v online prostředí neprobíhají tak, jak bychom očekávali. Pro základní představu je však aplikace užitečná.

Bez popisku

Obr. 2: Ukázka aplikace BEAKER - rovnice

Druhou mobilní aplikací je aplikace CHEMIST. Tentokrát se jedná o placenou verzi, tudíž je žádoucí koupit licenci pro celou třídu na školní tablety. Po zapnutí aplikace se před vámi tentokrát objeví laboratorní stůl, na němž můžete stavět celé aparatury, v nichž necháte reakce probíhat. Výhodou oproti aplikaci BEAKER je, že můžete libovolně volit hmotnost přidávaných chemikálií a máte větší možnost volit různé laboratorní postupy. I tato aplikace generuje vyčíslené chemické rovnice probíhajících reakcí. Jedná se tak o hezkou interaktivní aplikaci.

Bez popisku
Bez popisku

Obr. 3: Ukázka aplikace CHEMIST

Třetí aplikace MEL Chemistry se od výše uvedených liší v tom, že se nejedná primárně o aplikaci, ve které může uživatel libovolně míchat vybrané chemikálie, ale nabízí velké množství připravených animovaných návodů, které uživatele krok po kroku provedou celou přípravou chemických reakcí. Uživatel má možnost návod následovat s reálnými pomůckami a vyzkoušet si, zda reakce fungují. Pokud ne, jsou součástí postupu tipy na vylepšení průběhu. Každý návod je označen časovou náročností, mírou obtížnosti a nebezpečím. Také obsahuje krátké video z průběhu pokusu, zajímavost a odborný popis. Jedná se tak o velmi komplexní vzdělávací zdroj, který je svým obsahem velice přitažlivý. Obsah je v anglickém jazyce.

Bez popisku
Bez popisku

Obr. 4: Ukázka aplikace MEL Chemistry

Literatura:

  1. BEAKER. [cit. 2020-11-15]. Dostupné z: https://apps.apple.com/us/app/beaker-by-thix/id961227503
  2. CHEMIST. [cit. 2020-11-15]. Dostupné z: https://apps.apple.com/cz/app/chemist-by-thix/id440666387
  3. MEL Science. [cit. 2020-11-15]. Dostupné z: https://apps.apple.com/us/app/mel-science-a-science-lab-app/id988394506
  4. Envato elements. science lab equipments chemical test. Dostupné z: https://elements.envato.com/science-lab-equipments-chemical-test-V9K6L2L

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info